Nie każdy ma odłożone pieniądze na wypadek nagłej potrzeby. W takiej sytuacji rozwiązaniem są kredyty gotówkowe. Reguluje je umowa pomiędzy kredytobiorcą a bankiem i są najbezpieczniejszą formą uzyskania środków finansowych, z przeznaczeniem na dowolnie określony cel.
Popularność kredytów gotówkowych jest coraz większa, bo może go otrzymać praktycznie każdy, kto wykaże zdolność kredytową. Zabezpieczeniem dla banku są przeważnie tylko regularne przychody. Wyjątkiem są kredyty gotówkowe na zakup samochodu czy innej rzeczy ruchomej. W pozostałych przypadkach analizowane są miesięczne przychody jak również bieżące koszty utrzymania, i na podstawie takich wskaźników bank określa zdolność kredytową. Polacy najczęściej zaciągają kredyt konsumpcyjny, który przeznaczony jest np. na zakup sprzętu AGD, RTV lub wakacyjny wyjazd. W sklepach współpracujących z bankami, w kilkanaście minut możemy dokonać zakupu na raty. Bez wątpienia jest to bardzo wygodne dla klienta, a sklepom zapewnia większy obrót.
JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY KREDYTEM A POŻYCZKĄ?
W dzisiejszych czasach najpopularniejszą i najszybciej rozwijającą się usługą finansową są kredyty gotówkowe. Możemy je zaciągnąć na dowolny cel: zakup samochodu, remont mieszkania, wczasy, sprzęt gospodarstwa domowego lub wiele innych. Banki prześcigają się tworząc coraz to korzystniejsze oferty kredytów gotówkowych, przyciągając w ten sposób konsumenta. Polacy natomiast bardzo chętnie z tych możliwości korzystają zwłaszcza, że uzyskanie kredytu gotówkowego nie
jest wcale takie trudne. Jeśli w przeszłości braliśmy jakiś produkt np. w markecie na raty i regularnie go spłacaliśmy, nasza historia kredytowa będzie bardzo dobra, i nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem kredytu. Oczywiście aby bank nam go udzielił, musimy mieć stałe dochody. Niekoniecznie musi to być umowa o pracę na czas nieokreślony. Coraz częściej banki analizując naszą zdolność kredytową, biorą pod uwagę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub inne źródła dochodu.
Podstawową różnicą między kredytem a pożyczką jest regulacja prawna. Kredytu może udzielić tylko i wyłącznie bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo – kredytowa, a pożyczki każdy – zarówno firma jak i osoba fizyczna. Podczas gdy pożyczyć możemy wszystko, to przedmiotem kredytu mogą być tylko i wyłącznie środki pieniężne, które następnie przeznaczone będą na cel wskazany w umowie kredytowej.
Możemy się liczyć z tym, że bank skontroluje na co przeznaczyliśmy przydzielone nam środki, i jeśli stwierdzi niezgodność, ma prawo wypowiedzieć nam umowę ze skutkiem natychmiastowym, jak również zażądać natychmiastowego zwrotu całej kwoty kredytu. Umowa kredytowa musi być zawarta w formie pisemnej, a umowa pożyczki do 500 zł może być zawarta ustnie. Zaciągając kredyt w banku musimy się liczyć z kosztami tzn. prowizją i odsetkami, których wysokość zawsze określa umowa. Zupełnie inaczej jest przy pożyczce – tu pożyczkodawca może zrzec się odsetek i prowizji. Jeśli podpiszemy umowę pożyczki na czas nieokreślony, musimy się liczyć z tym, że pożyczkodawca może w każdej chwili nam ją wypowiedzieć, a wtedy jesteśmy zobligowani zwrócić całość kwoty w ciągu 6 tygodni. Taka przykra niespodzianka nie spotka nas podczas trwania umowy kredytowej, naturalnie jeśli terminowo będziemy spłacać raty.