Pierwsza kwestia, jaka pojawia się w rozważaniach na temat hipoteki, dotyczy tego, że można ustanowić hipotekę wobec wierzytelności oznaczonej. Wierzytelność oznaczona powstaje w wyniku zaistnienia stosunku prawnego, może nim być np. umowa kredytowa. Oznacza to, że wierzytelności nie można ustanowić wobec wierzytelności niezdefiniowanej. Wierzytelność niezdefiniowana to taka, która nie posiada swojego potwierdzenia w formie prawnej np. sformalizowanej w formie umowy (bez względu na jej formę).
Bowiem należy pamiętać, że hipoteka może zabezpieczać wierzytelność pieniężne obecne, jak i przyszłe, które mogą zgodnie z umową powstać w przyszłości. Zabezpiecza ona roszczenia jedynie do oznaczonej sumy pieniężnej. Pod pojęciem tej sumy z reguły rozumie się poziom wyższy niż udzielonego kredytu. Bowiem w umowie kredytowej kredytodawca określa także odsetki i zasady ich naliczania. Wysokość odsetek nie jest stała i zależy od sytuacji gospodarczej, poziomu inflacji i polityki finansowej banku centralnego. W związku z tym można określić, że jest to zmienna i duża niewiadoma przy kredycie wieloletnim. Ponadto umowa określa koszty uboczne, które będą zabezpieczane hipoteką np. koszty postępowania i inne, ale tylko wtedy kiedy zostaną one precyzyjnie wymienione w umowie hipoteki. Do tych wielkości można zaliczyć także prowizję banku, ubezpieczenie kredytu itd. Wszystko to jest wypadkową treści umowy, jaką zawarto pomiędzy kredytobiorcą a kredytodawcą.
Należy jednak wskazać, że nie jest to jednoznaczne z nierównością stron umowy. Wartość zabezpieczenia nie może być nieproporcjonalnie wysoka do wysokości kredytu i związanego z nimi kosztami. Realnie kwota zabezpieczenia kredytu powinna zabezpieczać faktyczną wysokość kredytu i kosztów ubocznych oraz odsetek. Jeżeli wysokość kwoty zabezpieczenia jest nadmierna, właściciel nieruchomości, na której ustanowiono hipotekę, może wystąpić do wierzyciela z żądaniem zmniejszenia sumy hipoteki. Zazwyczaj zalecane jest dokonanie tego w sposób polubowny, czyli w wyniku negocjacji np. z bankiem. Zaleca się, aby skorzystać z pomocy firmy, która jest wyspecjalizowana w tego typu działaniu np. kancelarii prawnej, firmy doradczej itp. Jeżeli to się okaże nieskuteczne, wówczas będzie można wystąpić do instytucji ochrony konsumentów, sądów polubownych, czy też do sądu cywilnego.
Przy ustanawianiu hipoteki i w trakcie jej funkcjonowania należy zwrócić uwagę na walutę, w jakiej jest wyrażona zabezpieczona wierzytelność. Zgodnie z obecnie istniejącymi rozwiązaniami prawnymi, hipoteka może być wyrażona w innej walucie niż udzielony kredyt. Oznacza to, że strony posiadają pełną swobodę w określaniu waluty hipoteki. Posiada to dobre i złe strony. Udzielany kredyt może być wydawany w transzach, w których występują różne waluty. Wówczas hipoteka może być w nich ustanowiona. Przewalutowanie kredytu nie wiąże się z koniecznością zmiany zapisów dot. waluty w księgach wieczystych. Jednak utrzymywanie zabezpieczenia na hipotece w innej walucie może nastręczać szeregu problemów np. może rozchodzić się wysokości kredytu, który jest do spłaty, z poziomem zabezpieczenia. Może to prowadzić do tego, że bank będzie żądał dodatkowych zabezpieczeń lub wartość zabezpieczeń będzie przeszacowana. Wydaje się, że zabezpieczenie kredytu i kredyt winny być wyrażone w tej samej walucie, choć istnieje szansa na przyjęcie innego rozwiązania.
Bardzo ważną kwestią jest ustanowienie hipoteki, która po-wstaje w wyniku umowy zawartej pomiędzy kredytobiorcą–właścicielem nieruchomości a kredytodawcą. Hipotekę można ustanowić także na użytkowaniu wieczystym, czy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.
Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki winno być złożone przez osobę uprawnioną do rozporządzania daną nieruchomością w formie aktu notarialnego. Natomiast wierzyciel może takie oświadczenie złożyć w dowolnej formie, np. dorozumianej tj. przez przyjęcie dokumentu. Następnym krokiem jest wpis do księgi wieczystej. Posiada on moc wsteczną tj. od chwili złożenia wniosku w sądzie wieczystoksięgowym. Wniosek winien być złożony na urzędowym formularzu wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej. Wniosek taki może być złożony przez notariusza w formie aktu notarialnego, wówczas nie jest wymagane załączane formularza urzędowego. By wniosek został rozpatrzony należy dokonać opłaty sądowej zgodnie z obowiązującą taryfą.
Jeżeli sąd wieczystoksięgowy dopatrzy się w złożonym wniosku przeszkód do wpisania hipoteki, wówczas wyznacza wnioskodawcy termin do ich usunięcia. Po jego bezskutecznym upływie, tj. nieusunięciu wskazanych przeszkód przez wnioskodawcę, sąd odmawia wpisania do hipoteki.Jeżeli sąd nie stwierdzi przeszkód do wpisu hipoteki wówczas ustanowi ją w granicach złożonego wniosku i powiadomi wierzyciela. Hipotekę wpisuje się w dziale IV księgi wieczystej.
Ja mam kredyt hipoteczny i jestem bardzo zadowolona korzystałam z pośrednika finansowego który porównał dla mnie wszystkie kredyty i mogłam wybrać najtańszą ofertę!