Jak zaoszczędzić na zużyciu wody?

Woda stanowi podstawę funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Używamy jej wielokrotnie w ciągu każdego dnia do mycia, prania, zmywania, gotowania, sprzątania, kąpieli. Comiesięczne wydatki na wodę pochłaniają aż jedną piątą sumy, jaką przeznaczamy na rachunki.

Zużycie wody można znacznie zmniejszyć, stosując na co dzień kilka prostych sposobów. Każdy z nas może zaoszczędzić miesięcznie od kilku do kilkunastu złotych, bez pogarszania komfortu życia. Może wydaje się to niewielką kwotą, ale w stosunku rocznym taka oszczędność będzie bardzo odczuwalna dla naszego portfela. Warto więc już od dziś zacząć wcielać w życie kilka prostych rozwiązań na to, jak zaoszczędzić na wodzie.

Bądź bardziej uważny!

Czasami znacznie zwiększamy zużycie wody przez zwykłe roztargnienie czy nieuwagę. Pamiętajmy, by zakręcać wodę, aby cały czas nie lała się z kranu przy wykonywaniu takich czynności jak mycie zębów czy mycie naczyń. Jeśli nie posiadamy zmywarki, która pozwala skutecznie zaoszczędzić na zużyciu wody, myjmy naczynia w misce wypełnionej wodą, a pod kranem tylko je spłukujmy, w ten sposób zmniejszymy jej zużycie nawet o 70%. Choć wydaje się to błahe, to naprawdę pod względem ekonomicznym sprawia ogromną różnicę.

Zwracajmy też uwagę na różne drobne awarie, które przyczyniają się do zwiększenia zużycia wody. Takie sprawy jak od wielu miesięcy kapiący kran czy nieszczelne uszczelki w umywalce, czy pralce, niepotrzebnie generują koszty. Warto wszystkie niezbędne naprawy wykonywać na bieżąco. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kapiący kran, to aż 12 litrów więcej wody zużytej w ciągu miesiąca.

Kolejnym krokiem ku oszczędnościom, jest zrezygnowanie z częstych kąpieli w wannie na rzecz prysznica. W żaden sposób nie ucierpi na tym nasza higiena, a jednorazowo zmniejszymy zużycie wody nawet o 100 litrów, co wyraźnie przełoży się na wysokość comiesięcznych rachunków.

Stosuj nowoczesne rozwiązania techniczne

Warto zainteresować się urządzeniami pozwalającym na zmniejszenie zużycia wody takimi jak perlatory i spłuczki do WC z dwoma przyciskami i regulowanym spływem.
Perlatory to proste urządzenia, które przykręcamy na końcówki naszych kranów oraz prysznica. Poprzez napowietrzenie strumienia wypływającej z kranu wody, powodują one zmniejszenie jej zużycia aż do 85%. To przekłada się na ogromne oszczędności. Różne rodzaje perlatorów, dostosowane do każdego kranu, zarówno w umywalce, jak i wannie oraz zlewozmywaku kuchennym, kupimy niemal w każdym sklepie oferującym artykuły wyposażenia łazienek w cenie już od kilku złotych za sztukę. Ich montaż jest banalnie prosty, nie będziemy do tego potrzebować specjalisty. Warto zainwestować w perlatory, bo to bardzo szybko się zwróci.

Pamiętajmy, że małymi oszczędnościami czynionymi na co dzień możemy osiągnąć naprawdę wiele. Już po kilku dniach nowe nawyki dotyczące korzystania z wody w łazience czy kuchni, wejdą nam w krew, a my w prosty sposób zmniejszymy swoje comiesięczne rachunki. Dodatkową zachętą do ekonomicznego korzystania z wody, mogą być również względy ekologiczne. Podejdźmy więc do tematu z entuzjazmem i zaangażowaniem, a będzie to z korzyścią nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska naturalnego.

Author: flavio

Share This Post On

1 Comment
  1. Jak zaoszczędzić odpowiedź jest prosta ja zawsze jak myje naczynia to napuszczam wody do kranu i wtedy myje żeby nie tracić wody a jak na przykład mam wode po kompieli to używam też do zmywania podłogi i rachunki za wode mam o wiele mniejsze

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *