Świat w kredycie – Kredyt hipoteczny w Hiszpanii Cz. 2
Link do części pierwszej artykułu KLIK
A jak wygląda proces kredytowy? Na początku, oprócz wypełnionego wniosku kredytowego, banki wymagają z reguły dostarczenia:
(I) pasków płacowych z ostatnich 3 miesięcy, (II) wyciągów bankowych za ostatnie 3 miesiące, (III) kopii paszportu lub dowodu osobistego, (IV) kopii ostatniego PITu. To są dokumenty, których wymagają standardowo wszystkie banki, natomiast wszędzie możemy spodziewać się dodatkowych wymagań w zakresie dostarczenia innych dokumentów stosowanych w procesie analizy kredytowej przez daną instytucję. Zazwyczaj maksymalna wartość kredytu jaką będziemy mogli otrzymać, będzie na takim poziomie by jego rata wraz ze spłatą pozostałych kredytów nie przekraczała 35-50% naszych dochodów netto – w zależności od instytucji. W niektórych przypadkach banki doliczają do naszego dochodu netto określony % spodziewanych przychodów z najmu nabywanej nieruchomości (maksymalnie 70%), które są weryfikowane przez niezależnego rzeczoznawcę. Warto jednak zaznaczyć, że kluczowym elementem, który będzie wyznaczał poziom kredytu jest wycena nabywanej nieruchomości.
Niezależnie od tego o jaką kwotę będziemy wnioskować, wartość kredytu będzie stanowiła nie więcej niż wyznaczony przez bank % wyceny nabywanej nieruchomości. Dla banku wyznacznikiem będą wyceny przygotowane jedynie przez grono akceptowalnych przez daną instytucję rzeczoznawców. Koszt takiej wyceny waha się od 200 do 1000 euro.
Trudno będzie otrzymać kredyt na więcej niż 80% wartości nieruchomości, jest to jednak w niektórych bankach możliwe, szczególnie jeśli nabywamy nieruchomość od banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Po kryzysie finansowym,banki w Hiszpanii posiadają wiele nieruchomości przejętych od kredytobiorców, którzy nie spłacali kredytów. Obecnie, żeby szybciej pozbyć się tych aktywów proponują finansowanie nawet 100% ich wartości. W przypadku tych nieruchomości można też liczyć na niższe oprocentowanie – np. na poziomie 2,95%. Maksymalny okres na jaki otrzymamy kredyt to 35 lat, nie więcej jednak niż różnica pomiędzy 75 lat a wiekiem najstarszego kredytobiorcy. Z reguły, wnioskodawcy pow. 60 roku życia muszą mieć młodszych od siebie poręczycieli, którzy wykażą się zdolnością do spłaty kredytu samodzielnie.Na koniec procesu kredytowego, jeśli bank podejmie pozytywną decyzję o przyznaniu nam finansowania, otrzymamy wiążącą ofertę kredytową, której warunki znajdą sie w umowie kredytowej, jeśli przyjmiemy ofertę banku. Gdy już zawrzemy z bankiem umowę, będziemy musieli ustanowić hipotekę zanim uruchomimy środki – w Hiszpanii dokonuje się tego u notariusza. Opłaty notarialne mogą wynieść od 250 do 1000 euro.
Pozostałe koszty, z którymi trzeba się liczyć przy zaciąganiu kredytu hipotecznego w Hiszpanii, to: podatek stanowiący 1,6% wartości hipoteki, opłata za wpis do rejestru (księgi wieczystej) – od 50 do 500 euro, w zależności od wartości hipoteki, opłaty administracyjne bankowe – 100-600 euro oraz prowizja przygotowawcza – 0,75% -1,5%. W zależności od regionu Hiszpanii, należy liczyć się również z innymi, dodatkowymi kosztami. Oprocentowanie kredytu zależne jest w największym od poziomu udziału własnego oraz rodzaju nabywanej nieruchomości. Ponieważ kredyty udzielane są w euro, oprocentowanie jest niższe niż dla kredytów w porównywalnej kwocie dostępnych w Polsce. Przykładowo, zaciągając kredyt w wysokości 150000 euro na 80% wartości nieruchomości nabywanej od banku, na okres 30 lat, płacilibyśmy raty na poziomie ok. 675 euro miesięcznie.
Okazuje się więc, że rynek nieruchomości w Hiszpanii nie jest dla Polaków niedostępny.
Jako rezydenci kraju należącego do Unii Europejskiej możemy zaciągnąć kredyt na zakup domu lub apartamentu w nadmorskiej miejscowości finansując nawet 100% jego wartości. Zakres oczekiwanych dokumentów przez hiszpańskie instytucje nie jest zbyt obszerny chociaż występują istotne różnice pomiędzy bankami, których oferty również są bardzo zróżnicowane. Dlatego decydując się na taką inwestycję, dobrze jest skorzystać z usług doświadczonego brokera – firmy znającej lokalny rynek i pośredniczącej w kontaktach pomiędzy klientem a bankiem.