Jak zaoszczędzić pieniądze ? 13 rewelacyjnych porad

Bez względu na to, w którym miejscu jesteś swojego oszczędzania, musisz wiedzieć, że każdy może zmienić swoje życie finansowe . Czasami wystarczy jeden krok we właściwym kierunku, aby wszystko odmieniło się na Twoją korzyść. Ale, podobnie jak w przypadku większości rzeczy, czasami ten pierwszy krok jest najtrudniejszy.

Dlatego stworzyliśmy tę listę kilkunastu sposobów, aby zacząć oszczędzać już dziś. Żadna z tych taktyk nie zmieni twojego życia od razu, ale z czasem możesz zauważyć  znaczną różnicę, jeśli jesteś w stanie wdrożyć więcej niż jedną z tych zasad to sam się o tym przekonasz. Wprowadzenie niektórych z tych porad zajmie Ci tylko kilka minut, podczas gdy inne będą wymagać trochę więcej wysiłku. Mimo to wszystkie są niewiarygodnie proste – każdy może je wykonać.

Oczywiście nie wszystkie z tych wskazówek będą dotyczyć Ciebie. Po prostu przejrzyj listę i znajdź kilka które możesz z powodzeniem wprowadzić w swoje życie . Kiedy to zrobisz szybko odkryjesz, że oszczędzasz więcej pieniędzy niż kiedykolwiek przypuszczałeś.

1. Przenieś swoje konto do innego banku, aby skorzystać z promocji i oszczędzać więcej

Jeśli płacisz miesięczną opłatę za swoje konto bankowe lub oszczędnościowe, przejrzyj aktualne oferty bankowe . Niektóre z banków oferują premie za rejestrację i otwarcie konta oraz dają atrakcyjne oprocentowanie nowym klientom.

Warto także przejrzeć oferty banków na lokaty oszczędnościowe czasami niewielka różnica w procencie może z biegiem czasu okazać się bardzo znacząca dla naszych oszczędności.

Ogranicz oglądanie TV

Ogranicz oglądanie TV

2. Ogranicz oglądanie telewizji lub całkowicie z niej zrezygnuj

Jednym ze sposobów oszczędzania pieniędzy jest drastyczne ograniczenie oglądanej telewizji. Istnieje wiele korzyści finansowych z tego płynących : mniejsza podatność na reklamy wywołujące wydatki, niższy rachunek za energię elektryczną (i być może niższy rachunek za telewizję kablową lub satelitarną, jeśli obniżysz abonament), więcej czasu na skupienie się na innych rzeczach w życiu – takich jak własny biznes – i tak dalej. Jeżeli chcesz oszczędzić jeszcze więcej możesz rozważyć całkowite usunięcie telewizji ze swojego mieszkania.

3. Przestań zbierać rzeczy i zacznij je sprzedawać

Nie zbieraj przedmiotów o niskiej wartości. A jeśli chcesz odzyskać część pieniędzy , które już wydałeś na przedmioty, możesz zacząć je sprzedawać na aukcjach internetowych i zgromadzone fundusze odłożyć na koncie oszczędnościowym.

4. Rób własne prezenty zamiast kupować je w sklepie

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie hojnie dawać, tworzenie własnych domowych prezentów jest jednym ze sposobów osiągnięcia obu tych celów. Możesz łatwo i niedrogo zrobić świece, świeżo upieczony chleb lub ciasteczka, mydło i inne rzeczy.

Tworzą one spektakularne prezenty dla innych, ponieważ wiążą się z twoim osobistym dotykiem – czymś, czego nie można kupić w sklepie – i często są one materiałami konsumpcyjnymi, co oznacza, że ​​nie zapychamy komuś szafy śmieciami a można łatwo je spożytkować.Warto do takiego prezentu dołączyć własną notatkę z życzeniami itp.

5. Opanuj zasadę 30 dni.

Unikanie natychmiastowego kupna jest jedną z najważniejszych zasad finansów osobistych. Czekanie 30 dni na podjęcie decyzji o zakupie to doskonały sposób na oszczędzanie.

Dość często, po upływie miesiąca, przekonasz się, że chęć kupna danej rzeczy minęła, a ty zaoszczędzisz trochę pieniędzy po prostu czekając i dając sobie trochę czasu do namysłu. Jeśli i tak jesteś na kupnie, odczekaj chwilę, aby dać sobie lepszą perspektywę, czy naprawdę potrzebujemy danej rzeczy i czy jest ona warta swojej ceny.

Sporządź listę zakupów

Sporządź listę zakupów

6. Napisz listę zakupów, zanim pójdziesz do sklepu – i trzymaj się jej

Jednym z najłatwiejszych sposobów oszczędzania jest kupowanie tylko wtedy, gdy masz listę. Ponieważ gdy jesteś bez niej, zazwyczaj skończysz na kupowaniu pod wpływem impulsu.

Szczególnie ważne jest utworzenie listy przed pójściem do sklepu spożywczego . Pomóc Ci to uniknąć kupowania żywności, którą potem możesz zmarnować. Zawsze twórz listę i, co ważniejsze, trzymaj się jej. 

7. Zaproś przyjaciół do siebie zamiast wyjść na miasto

Wyjście na obiad lub „wyjście na miasto” pozwala całkowicie zniszczyć nasz miesięczny budżet na żywności i rozrywkę za jednym zamachem. Bez względu na wszystko, zawsze taniej jest zaprosić przyjaciół do siebie i oglądnąć jakiś film lub zagrać w grę.

Zamiast wyjść na miasto, zorganizuj kolację z przyjaciółmi. Graj w karty,  oglądaj filmy ze swoimi gośćmi. Bardzo dużo zaoszczędzisz a przy okazji będziesz bawić się świetnie.

8. Napraw ciuchy zamiast je wyrzucać

Nie wyrzucaj koszuli z powodu braku guzika – przyszyj nowy z ściśle dopasowaną nicią. Nie wyrzucaj spodni z powodu dziury  – przyszyj jakąś łatkę i używaj je w czasie, kiedy jesteś w domu.

Każdy może się nauczyć podstaw szycia jest to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

9. Nie wydawaj dużych pieniędzy na zabawy swoich dzieci

Większość dzieci, zwłaszcza młodych, może się bawić bardzo tanio.  Zagraj z nimi w piłkę na podwórku. Udaj się do parku. Naucz je jeździć na rowerze itp.

Zdaj sobie sprawę, że to, czego twoje dzieci najbardziej pragną, to twój czas , a nie rzeczy które możesz im kupić, dużo pieniędzy zostanie w twojej kieszeni a ty spędzisz dodatkowy czas z dziećmi.

10. Pij więcej wody.

Picie dużej ilości wody nie tylko przynosi wspaniałe korzyści zdrowotne, ale także ma korzyści finansowe Wypij dużą szklankę wody przed każdym posiłkiem, aby dłużej być pełnym i ostatecznie jeść mniej. Nie tylko zaoszczędzisz na rachunku żywnościowym, ale także poczujesz się lepiej po odpowiednim nawodnieniu.

Co więcej, picie większej ilości wody oznacza wydawanie mniejszych pieniędzy na napoje takie jak napoje gazowane, soki i herbata. Pamiętaj: Woda z kranu jest nie tylko tak czysta jak woda butelkowana, ale także bezpłatna.

11. Unikaj dań gotowych i fast foodów.

Unikaj dań typu fast food

Unikaj dań typu fast food

Zamiast jeść fast food lub po prostu kupować paczkowany obiad po powrocie do domu, spróbuj zrobić proste i zdrowe zamienniki , które możesz zabrać ze sobą do pracy. Godzina gotowania w jeden weekend może dać Ci mnóstwo tanich i łatwych kolacji i przekąsek na cały następny tydzień.

12. Na miłość boską, rzuć palenie.

Jeśli nadal jesteś palaczem, musisz już wiedzieć, że twój nawyk jest nie tylko drogi, ale potencjalnie śmiertelny. Jeśli chcesz dłużej żyć i zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, najłatwiej jest rzucić palenie całkowicie . Możesz wypróbować wiele dostępnych na rynku produktów antynikotynowych lub zamienić papierosa na elektronicznego na jakiś czas. Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzesz, przysporzy ona Ci mnóstwo oszczędności.

13. Nie korzystaj z kart debetowych czy kredytowych

Jeśli masz zwyczaj wpadać w kłopoty finansowe z kartami kredytowymi, schowaj karty kredytowe i przechowuj je w bezpiecznym miejscu w domu, ale nie w portfelu. Jeśli musisz używać karty w nagłych wypadkach, nie ma sprawy. Po prostu nie noś jej ze sobą. Jeśli często masz pokusę, by z niej skorzystać, trzymanie karty w domu. Używając kart wydajemy więcej niż gdy kupujemy za gotówkę.

Author: flavio

Share This Post On